Asset Publisher Asset Publisher

Chodzi jesień po lesie

Po długich, upalnych chwilach nastała jesień. Nikomu nie trzeba udowadniać jak pięknie wygląda las o tej porze a tegoroczna, barwna szata roślinna jest wyjątkowa chociażby ze względu na fakt, że tak długo i wytrwale na nią czekaliśmy.

Jeszcze zieleni się tu i ówdzie runo leśne, które lada moment zostanie stłumione przez  bajeczny kolor kwitnących wrzosów. Odleciały już prawie wszystkie ptaki a las kusi pełnym wilgoci i garbników aromatem puszczy.

Rozpoczął się również czas, w którym to Amatorzy leśnych wędrówek z koszykiem zacierają ręce. Oficjalnie, rozpoczął się okres, w którym to cierpliwość w poszukiwaniach będzie odpłacała się wspaniałymi okazami dorodnych grzybów. Jak powszechnie wiadomo, nic nie krzepi bardziej niż powrót do domu z pełnym koszem leśnych dobrodziejstw. Ich zbieranie to rodzinna tradycja, wiedza o tej warstwie lasu niejednokrotnie przekazywana jest z dorosłych na dzieci. Grzybobranie to jeden z nielicznych obszarów, gdzie więzi międzypokoleniowe ulegają ożywieniu. To wspaniała forma wspólnej rozrywki i odpoczynku na łonie natury, dla którego nie żal porzucić wygodne miejsce w domowym zaciszu.

Tradycyjnie, jesień obfituje również w liczne spotkania, imprezy i uroczystości wpisane na stałe do naszego kalendarza.

Tak oto, na kilka dni przed ustaniem lata, ruszyła dwudziesta druga akcja „Sprzątanie Świata", koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie świata – Polska. Jak co roku, koniecpolskie placówki oświatowe czynnie włączyły się w propagowanie dobrych praktyk. Już prawie jesienne porządki rozpoczęły się w czwartek 17 września. Grupy Uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Koniecpolu zbierały śmieci w leśnych ostępach położonych w sąsiedztwie swojej szkoły. W piątek zaś, rzesza Uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu wraz z Opiekunami i Pracownikami naszej jednostki posprzątała najbardziej narażone na zanieczyszczenie tereny w pobliżu miasta. Dodatkowo, dla upamiętnienie tych wartych pochwały wydarzeń, posadzone zostały piękne sadzonki wyhodowane w szkółce naszego Nadleśnictwa. Również pracownicy Zakładów Usług Leśnych tego dnia porzucili ciężki leśny sprzęt na rzecz rękawic i worków. Efekt, w postaci ilości zapełnionych worków, był zatrważający ale najważniejsze, że cel został osiągnięty – lasy są czyste a świadomość uczestników w zakresie szacunku dla polskiej przyrody znów podwyższyła swój poziom. Przesłanie tegorocznej akcji, za sprawą czynnego w niej udziału, z pewnością utkwiło w głowie niejednego leśnego pomocnika.

Początkiem października obchodziliśmy, wspólnie z organizatorem – klubem Gaja, „Święto Drzewa".  Symbolicznie sadzone drzewa, z roku na rok zwiększają swoją liczbę a sama idea akcji rozciągnęła się na wiele różnych działań na rzecz ich ochrony: otaczanie opieką już rosnących, szukanie drzew – świadków historii, a także konkursy, festyny, w które włączają się całe społeczności lokalne.

Akcję rozpoczęliśmy ponownie wraz z Uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu. Posadziliśmy na terenie placówki sadzonki berberysu. Udział młodzieży w obchodach zainspirował do podejmowania lokalnych działań proekologicznych, tym bardziej, że połączony został z krótką prelekcją na temat przyrody. Otoczenie szkoły, ze względu na bogactwo pięknej zieleni, utwierdza zarówno o  corocznym, czynnym udziale w obchodach „Święta Drzewa" jak i o codziennym zainteresowaniu środowiskiem ożywionym.

Kolejne dni upłynęły pod znakiem zmiennej aury i wielkich emocji. Za szpadle chwycili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, którzy powiększyli swoje ogrody o sadzonki świerka i żywotnika. Cała podniosła oprawa tego dnia, z pewnością, wzbogacona została opowieściami leśniczego o codziennych zmaganiach w leśnej pracy.

Wspólnie z Niepublicznym Przedszkolem Jaś i Małgosia zakończyliśmy te obchody. Mamy nadzieję, że posadzone przez Maluchy drzewka  rozbudzą w najmłodszych poczucie odpowiedzialności za stan naszej przyrody. Wszakże czym skorupka z młodu nasiąknie….

Jesienna aura zachęca również do codziennych spacerów ot tak, bez okazji. Wyprawa do lasu to cenne doświadczenie zwłaszcza dla najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z edukacją. Wystarczy tak niewiele, by przy pomocy darów natury, lekcje stały się ciekawe. Nauczyciele wielokrotnie przyznają, że przyrodnicze zajęcia w terenie przynoszą znacznie więcej pożytku, niż zajęcia o tej samej tematyce w szkolnej ławie. Można również domniemywać, że sami uczniowie przedkładają empirię nad teorię.

Czy dla Małego czy dla Dużego to dla każdego coś leśnego. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszych Koniecpolskich lasów. Wytyczone przez najciekawsze zakątki trasy piesze i rowerowe o łącznej długości ponad 100 km połączone z przyrodniczo – dydaktycznymi ścieżkami, dadzą zadowolenie amatorom turystyki i wypoczynku. Nie brak też miejsc bogatą historią pisanych będących niepowtarzalnym dodatkiem pieszych wędrówek. Wszystkie te elementy z pewnością zapewnią pełną wrażeń wycieczkę potęgowaną dodatnimi wpływami sylwoterapii. Wykorzystajmy jak najpełniej tę leśną ofertę, a z każdej wyprawy na pewno powrócimy zdrowsi, radośniejsi, bogatsi intelektualnie i duchowo. Wszystkim aktywnym Grzybiarzom zaś życzymy odnalezienia w Koniecpolskich lasach baśniowego „czarciego kręgu", borowika pod każdym dębem, relaksu i satysfakcji z udanych zbiorów.